Drobečková navigace

Úvod > Naše služby > Trigger points

Trigger points


Spoušťové body (angl. trigger points) jsou lokální, ohraničená ztuhnutí svalstva, která jsou bolestivě citlivá na mírné stlačení. Způsobují sekundární pocity bolesti i ve vzdálenějších partiích svalstva, pokud dochází k aktivitě svalu obsahující právě zmíněné spoušťové body. Problematikou spoušťových bodů se západní medicína zabývá od 40. let 20. století a zejména v posledních desetiletích je jí věnována stále větší pozornost. Přesto je pro většinu laické veřejnosti tento fenomén stále téměř neznámým pojmem.
Asi nejčastější příčinou vzniku spoušťových bodů jsou opakované monotónní pohyby paže a ruky, jež se nacházejí v anatomicky nepříznivé pozici. S tímto druhem pohybu se setkáme především v průmyslu u pásové výroby, při kancelářské činnosti (psaní na PC), ale i v oblasti služeb (kadeřnice), u hudebníků, u amatérských nebo vrcholových sportovců.
Zvýšení svalového napětí je často způsobeno také psychickým napětím projevujícím se obvykle v určité oblasti ramen. Může k němu ale také dojít např. vlivem nepříznivých klimatických faktorů, jako je chlad nebo vlhko.
Podstatné je, že v důsledku všech výše uvedených činností často dochází k akutnímu nebo opakovanému přetížení postiženého svalu nebo jeho přetažení, jež může vést ke zkrácení sarkomér svalového snopce. Větší počet zkrácených sarkomér tvoří tzv. kontrakční uzly svalových snopců. Jejich kumulací vznikají hmatné spoušťové body.